Yageo MFR-25FRF52-953K
MFR-25FRF52-953K picture photo
Mfg. Part Number
MFR-25FRF52-953K
Brief Description
RES 953K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFR-25FRF52-953K.pdf
Availability of MFR-25FRF52-953K
QUANTITY
MFR-25FRF52-953K Order Process
Ship out your order
Specifications of MFR-25FRF52-953K
Internal Part NumberEIS-MFR-25FRF52-953K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)953k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFR-25FRF52-953K
Related LinksMFR-25FR, MFR-25FRF52-953K Datasheet, Yageo Distributor
MFR-25FRF52-953K Details Description
Related parts for MFR-25FRF52-953K
CAP ALUM 220UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 14A DPAK datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 8A 52QFN datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 450MA 540 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 5V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC REG ADJ 3A datasheet.pdf