Vishay/Beyschlag MFU0402FF00800E100
MFU0402FF00800E100 picture photo
Mfg. Part Number
MFU0402FF00800E100
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MNT 800MA 32VDC 0402
Datasheet Download
MFU0402FF00800E100.pdf
Availability of MFU0402FF00800E100
QUANTITY
MFU0402FF00800E100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MFU0402FF00800E100
Internal Part NumberEIS-MFU0402FF00800E100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMFU Series SMD Chip Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesMFU
PackagingCut Tape (CT)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating800mA
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC32V
Response TimeFast
Package / Case0402 (1005 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.0023
ApprovalsUL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W x 0.013" H (1.00mm x 0.50mm x 0.32mm)
DC Cold Resistance0.22 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFU0402FF00800E100
Related LinksMFU0402FF, MFU0402FF00800E100 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MFU0402FF00800E100 Details Description
Related parts for MFU0402FF00800E100
RES SMD 330K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
QUICKIE datasheet.pdf
CAP CER 820PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 16POS STRGHT PINS datasheet.pdf
TRANS NPN 12V 1.5A TUMT3 datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.095" 5MM 3LD datasheet.pdf
BOLSTER PLATE INSERT datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/64 RED 25X4' datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 225POS GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf