Vishay/Beyschlag MFU0402FF01500E100
MFU0402FF01500E100 picture photo
Mfg. Part Number
MFU0402FF01500E100
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 32VDC 0402
Datasheet Download
MFU0402FF01500E100.pdf
Availability of MFU0402FF01500E100
QUANTITY
MFU0402FF01500E100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MFU0402FF01500E100
Internal Part NumberEIS-MFU0402FF01500E100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMFU Series SMD Chip Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesMFU
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating1.5A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC32V
Response TimeFast
Package / Case0402 (1005 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.0059
ApprovalsUL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W x 0.013" H (1.00mm x 0.50mm x 0.32mm)
DC Cold Resistance0.074 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFU0402FF01500E100
Related LinksMFU0402FF, MFU0402FF01500E100 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MFU0402FF01500E100 Details Description
Related parts for MFU0402FF01500E100
CONN RCPT 120POS R/A .050 T/H datasheet.pdf
RES SMD 36.5K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 15W datasheet.pdf