Vishay/Beyschlag MFU0805FF00500P500
MFU0805FF00500P500 picture photo
Mfg. Part Number
MFU0805FF00500P500
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MNT 500MA 32VDC 0805
Datasheet Download
MFU0805FF00500P500.pdf
Availability of MFU0805FF00500P500
QUANTITY
MFU0805FF00500P500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MFU0805FF00500P500
Internal Part NumberEIS-MFU0805FF00500P500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMFU Series SMD Chip Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesMFU
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating500mA
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC32V
Response TimeFast
Package / Case0805 (2012 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.0009
ApprovalsUL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W x 0.018" H (2.00mm x 1.25mm x 0.45mm)
DC Cold Resistance0.57 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFU0805FF00500P500
Related LinksMFU0805FF, MFU0805FF00500P500 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MFU0805FF00500P500 Details Description
Related parts for MFU0805FF00500P500
RES SMD 365 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 3UH 2.2A 45 MOHM SMD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.4V SOT89-3 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 8A TO263AB datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 4POS 7.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DLP CONFIGURATION PROM 48DSBG datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 38POS datasheet.pdf