SSI Technologies Inc MG-1500-A-MD-R
MG-1500-A-MD-R picture photo
Mfg. Part Number
MG-1500-A-MD-R
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR DIGITAL GAUGE 1500PSI LCD
Datasheet Download
MG-1500-A-MD-R.pdf
Availability of MG-1500-A-MD-R
QUANTITY
MG-1500-A-MD-R Order Process
Ship out your order
Specifications of MG-1500-A-MD-R
Internal Part NumberEIS-MG-1500-A-MD-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDigital Pressure Gauges
P51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductSSI Technologies Inc. MediaGauge™ Digital Pressure Gauges
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMG-MD
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output4 mA ~ 20 mA, LCD Display
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply12V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesTemperature Compensated
Termination Style-
Maximum Pressure4500 PSI (31026.41 kPa)
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Package / CaseModule Box with Display
Supplier Device PackageMediaGauge
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MG-1500-A-MD-R
Related LinksMG-1500, MG-1500-A-MD-R Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
MG-1500-A-MD-R Details Description
Related parts for MG-1500-A-MD-R
IC PLLANTINUM SYNTHESZR LAM CSP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
HDR STR DR.100 GP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 19PIN CRIMP datasheet.pdf
SNSWAGCDO.110 RLR 79218454 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf