SSI Technologies Inc MG-200-A-9V-R
MG-200-A-9V-R picture photo
Mfg. Part Number
MG-200-A-9V-R
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR DIGITAL GAUGE 200PSI LCD
Datasheet Download
MG-200-A-9V-R.pdf
Availability of MG-200-A-9V-R
QUANTITY
MG-200-A-9V-R Order Process
Ship out your order
Specifications of MG-200-A-9V-R
Internal Part NumberEIS-MG-200-A-9V-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDigital Pressure Gauges
P51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductSSI Technologies Inc. MediaGauge™ Digital Pressure Gauges
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMG-9V
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
OutputLCD Display
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply9V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesTemperature Compensated
Termination Style-
Maximum Pressure600 PSI (4136.85 kPa)
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Package / CaseModule Box with Display
Supplier Device PackageMediaGauge
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MG-200-A-9V-R
Related LinksMG-200, MG-200-A-9V-R Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
MG-200-A-9V-R Details Description
Related parts for MG-200-A-9V-R
RES SMD 1.15K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 20A DPAK datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 16-SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8UMAX datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
RES 10.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE CONN 5POLE datasheet.pdf
CONN HOUSING datasheet.pdf
INDICATOR LIGHT 2.1V LED GREEN datasheet.pdf
CAP CER 2PF 9KV R7 AXIAL datasheet.pdf