SSI Technologies Inc MG-75-B-MD-R
MG-75-B-MD-R picture photo
Mfg. Part Number
MG-75-B-MD-R
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 75 PSI 4-20 MA 1/8 NPT
Datasheet Download
MG-75-B-MD-R.pdf
Availability of MG-75-B-MD-R
QUANTITY
MG-75-B-MD-R Order Process
Ship out your order
Specifications of MG-75-B-MD-R
Internal Part NumberEIS-MG-75-B-MD-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMG-MD
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure75 PSI (517.11 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output4 mA ~ 20 mA, LCD Display
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply12V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesTemperature Compensated
Termination Style-
Maximum Pressure225 PSI (1551.32 kPa)
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Package / CaseModule Box with Display
Supplier Device PackageMediaGauge
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MG-75-B-MD-R
Related LinksMG-75-, MG-75-B-MD-R Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
MG-75-B-MD-R Details Description
Related parts for MG-75-B-MD-R
RES SMD 7.69KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER NCH QUAD 20SOIC datasheet.pdf
RES 1.00M OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
MICRO DD 31POS PIN FLOAT MT datasheet.pdf
LED RED CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
SELECTOR UNIT ILL 2POS MAIN YEL datasheet.pdf
BUZZER 8-16DC 85DB FLANGE 400HZ datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 REC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
RCKMNT CHS FRM 19" 4U 84HP 340MM datasheet.pdf