Littelfuse MG06200S-BN4MM
MG06200S-BN4MM picture photo
Mfg. Part Number
MG06200S-BN4MM
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT 600V 300A 600W PKG S
Datasheet Download
MG06200S-BN4MM.pdf
Availability of MG06200S-BN4MM
QUANTITY
MG06200S-BN4MM Order Process
Ship out your order
Specifications of MG06200S-BN4MM
Internal Part NumberEIS-MG06200S-BN4MM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLittelfuse - IGBT and Rectifier Diode Power Modules MG and MD Series
Standard Package100
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT Type-
ConfigurationHalf Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)300A
Power - Max600W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic1.45V @ 15V, 200A (Typ)
Current - Collector Cutoff (Max)1mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce13nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseS-3 Module
Supplier Device PackageS3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MG06200S-BN4MM
Related LinksMG06200, MG06200S-BN4MM Datasheet, Littelfuse Distributor
MG06200S-BN4MM Details Description
Related parts for MG06200S-BN4MM
RES SMD 33K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 143K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 64POS 3A 300V STRT DIP datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 12V 2A TSMT6 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X26MM 115VAC TERM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 2A 24VDC datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SW COMPONENT PART datasheet.pdf
RES SMD 316K OHM 1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf