Littelfuse MG1225H-XBN2MM
MG1225H-XBN2MM picture photo
Mfg. Part Number
MG1225H-XBN2MM
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT MOD 1200V 25A PKG H CRCT:XB
Datasheet Download
MG1225H-XBN2MM.pdf
Availability of MG1225H-XBN2MM
QUANTITY
MG1225H-XBN2MM Order Process
Ship out your order
Specifications of MG1225H-XBN2MM
Internal Part NumberEIS-MG1225H-XBN2MM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLittelfuse - IGBT and Rectifier Diode Power Modules MG and MD Series
Standard Package80
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT Type-
ConfigurationThree Phase Inverter with Brake
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)25A
Power - Max105W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic1.7V @ 15V, 25A
Current - Collector Cutoff (Max)50µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce1.1nF @ 25V
InputThree Phase Bridge Rectifier
NTC ThermistorYes
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Supplier Device PackageModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MG1225H-XBN2MM
Related LinksMG1225H, MG1225H-XBN2MM Datasheet, Littelfuse Distributor
MG1225H-XBN2MM Details Description
Related parts for MG1225H-XBN2MM
CONN SOCKET SIP 57POS GOLD datasheet.pdf
KIT CPU BOARD FOR LINUXJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 87MM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
127MM SATA REC BKPLNTHOLE 76AULF datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
381 TB PLU PLU WF HOOK/B datasheet.pdf
CAP FILM 0.003 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf
HD 38999 187C 187#23 PIN RECP datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf