Bourns Inc. MG2029-300Y
MG2029-300Y picture photo
Mfg. Part Number
MG2029-300Y
Manufacturer
Product Category
Ferrite Beads and Chips
Brief Description
BEAD FERRITE 30 OHM 400MA
Datasheet Download
MG2029-300Y.pdf
Availability of MG2029-300Y
QUANTITY
MG2029-300Y Order Process
Ship out your order
Specifications of MG2029-300Y
Internal Part NumberEIS-MG2029-300Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationM(G,U,Z)2029 Series Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Filters
FamilyFerrite Beads and Chips
SeriesMG
PackagingTape & Reel (TR)
Impedance @ Frequency30 Ohm @ 100MHz
Current Rating400mA
DC Resistance (DCR)100 mOhm Max
Filter TypeDifferential Mode - Single
Package / Case0805 (2012 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Height (Max)0.043" (1.10mm)
Size / Dimension0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MG2029-300Y
Related LinksMG202, MG2029-300Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MG2029-300Y Details Description
Related parts for MG2029-300Y
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 12POS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 85KHZ 8DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 9 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG STACKBL SIDE SZB6 M25 datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf