ST STP185N10F3
STP185N10F3 picture photo
Mfg. Part Number
STP185N10F3
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 120A TO220
Datasheet Download
STP185N10F3.pdf
Availability of STP185N10F3
QUANTITY
STP185N10F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of STP185N10F3
Internal Part NumberEIS-STP185N10F3
FamilyFETs - Single
SeriesSTripFET™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C120A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs4.8 mOhm @ 60A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs-
Input Capacitance (Ciss) @ Vds-
Power - Max300W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STP185N10F3
Related LinksSTP18, STP185N10F3 Datasheet, ST Distributor
STP185N10F3 Details Description
Related parts for STP185N10F3
CONN HEADER .100 DUAL STR 40POS datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-QSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.01 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES MO 1/2W 33KOHM 5% AXL datasheet.pdf
IC VOLT-LVL TRANSL BI-DIR SC70-6 datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
DURABLE FLEX BELT 1/2X24" A MED datasheet.pdf
RECEIVER REMOTE CTRL TOP 56.8KHZ datasheet.pdf
CONN CIC TOP 5POS 1.00MM R/A datasheet.pdf