Bourns Inc. MG2029-400Y
MG2029-400Y picture photo
Mfg. Part Number
MG2029-400Y
Manufacturer
Product Category
Ferrite Beads and Chips
Brief Description
BEAD FERRITE 40 OHM 300MA
Datasheet Download
MG2029-400Y.pdf
Availability of MG2029-400Y
QUANTITY
MG2029-400Y Order Process
Ship out your order
Specifications of MG2029-400Y
Internal Part NumberEIS-MG2029-400Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationM(G,U,Z)2029 Series Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Filters
FamilyFerrite Beads and Chips
SeriesMG
PackagingTape & Reel (TR)
Impedance @ Frequency40 Ohm @ 100MHz
Current Rating300mA
DC Resistance (DCR)200 mOhm Max
Filter TypeDifferential Mode - Single
Package / Case0805 (2012 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Height (Max)0.043" (1.10mm)
Size / Dimension0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MG2029-400Y
Related LinksMG202, MG2029-400Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MG2029-400Y Details Description
Related parts for MG2029-400Y
RES SMD 90.9 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 400MA 550 MOHM datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 120K OHM 0404 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 6.65 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CIR BRKR 30A 12VDC AUTO RESET datasheet.pdf
CAP TANT 0.56UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf