Powerex Inc. MG600Q2YS60A
MG600Q2YS60A picture photo
Mfg. Part Number
MG600Q2YS60A
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT MOD CMPCT 1200V 600A
Datasheet Download
MG600Q2YS60A.pdf
Availability of MG600Q2YS60A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MG600Q2YS60A Order Process
Ship out your order
Specifications of MG600Q2YS60A
Internal Part NumberEIS-MG600Q2YS60A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
SeriesIGBTMOD™
IGBT Type-
ConfigurationHalf Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)600A
Power - Max4300W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3.1V @ 15V, 600A
Current - Collector Cutoff (Max)1mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce41nF @ 10V
InputStandard
NTC ThermistorYes
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Supplier Device PackageModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MG600Q2YS60A
Related LinksMG600Q, MG600Q2YS60A Datasheet, Powerex Inc. Distributor
MG600Q2YS60A Details Description
Related parts for MG600Q2YS60A
TRANS NPN 150V 0.05A TO-92L datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES 2K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 14SKT SLD CUP datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.200" (5.08mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 3W DO216AA datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 2W DO204AL datasheet.pdf
ADAPTER TEST GRAY datasheet.pdf
CAP POLYMER 68UF 20% 20V T/H datasheet.pdf
OSC MEMS 29.4912MHZ CMOS SMD datasheet.pdf