SSI Technologies Inc MGA-300-A-9V-R
MGA-300-A-9V-R picture photo
Mfg. Part Number
MGA-300-A-9V-R
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR DIGITAL GAUGE 300PSI LCD
Datasheet Download
MGA-300-A-9V-R.pdf
Availability of MGA-300-A-9V-R
QUANTITY
MGA-300-A-9V-R Order Process
Ship out your order
Specifications of MGA-300-A-9V-R
Internal Part NumberEIS-MGA-300-A-9V-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDigital Pressure Gauges
P51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductSSI Technologies Inc. MediaGauge™ Digital Pressure Gauges
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMG-9V
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
OutputLCD Display
Accuracy±1%
Voltage - Supply9V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesTemperature Compensated
Termination Style-
Maximum Pressure900 PSI (6205.28 kPa)
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Package / CaseModule Box with Display
Supplier Device PackageMediaGauge
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MGA-300-A-9V-R
Related LinksMGA-300, MGA-300-A-9V-R Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
MGA-300-A-9V-R Details Description
Related parts for MGA-300-A-9V-R
TRANS NPN 40V 0.2A TO92 datasheet.pdf
CONN HDR XA 3POS 2.5MM TIN SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 620 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV TRI-STATE 8DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
HDM DGHTRCRD PWR MOD ASSY datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf