TE Connectivity MGDN4-00016
MGDN4-00016 picture photo
Mfg. Part Number
MGDN4-00016
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 180UH 510MA 710 MOHM
Datasheet Download
MGDN4-00016.pdf
Availability of MGDN4-00016
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MGDN4-00016 Order Process
Ship out your order
Specifications of MGDN4-00016
Internal Part NumberEIS-MGDN4-00016
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMGDN4, Coev
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance180µH
Tolerance±10%
Current Rating510mA
Current - Saturation510mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)710 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.319" L x 0.287" W (8.10mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MGDN4-00016
Related LinksMGDN4, MGDN4-00016 Datasheet, TE Connectivity Distributor
MGDN4-00016 Details Description
Related parts for MGDN4-00016
RES SMD 23.2 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC LIU E1 7CH 3.3V 100TQFP datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
CONN FEMALE CONTACT 28-20AWG datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 470 OHM 1608 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP16T datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 40UF 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.0013 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf