TE Connectivity MGDN4-00020
MGDN4-00020 picture photo
Mfg. Part Number
MGDN4-00020
Brief Description
FIXED IND 390UH 360MA 1.77 OHM
Datasheet Download
MGDN4-00020.pdf
Availability of MGDN4-00020
QUANTITY
MGDN4-00020 Order Process
Ship out your order
Specifications of MGDN4-00020
Internal Part NumberEIS-MGDN4-00020
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMGDN4, Coev
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance390µH
Tolerance±10%
Current Rating360mA
Current - Saturation360mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.77 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.319" L x 0.287" W (8.10mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MGDN4-00020
Related LinksMGDN4, MGDN4-00020 Datasheet, TE Connectivity Distributor
MGDN4-00020 Details Description
Related parts for MGDN4-00020
MAINT FPGA 10K GA VIEWLOGIC SYS datasheet.pdf
HEAT SHRINK THIN BLK 1/4" X 100' datasheet.pdf
RES 383K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 WW datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf