TE Connectivity MGDQ5-00025
MGDQ5-00025 picture photo
Mfg. Part Number
MGDQ5-00025
Brief Description
FIXED IND 470UH 580MA 770 MOHM
Datasheet Download
MGDQ5-00025.pdf
Availability of MGDQ5-00025
QUANTITY
MGDQ5-00025 Order Process
Ship out your order
Specifications of MGDQ5-00025
Internal Part NumberEIS-MGDQ5-00025
Material - Core-
Inductance470µH
Tolerance±20%
Current Rating580mA
Current - Saturation580mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)770 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.504" L x 0.504" W (12.80mm x 12.80mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MGDQ5-00025
Related LinksMGDQ5, MGDQ5-00025 Datasheet, TE Connectivity Distributor
MGDQ5-00025 Details Description
Related parts for MGDQ5-00025
CONN RCPT .100" 42POS DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 12POS GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT TIN 36POS datasheet.pdf
RES SMD 123 OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 100 NF 1% 100VDC datasheet.pdf