TE Connectivity MGDS2-00012
MGDS2-00012 picture photo
Mfg. Part Number
MGDS2-00012
Brief Description
FIXED IND 56UH 500MA 620 MOHM
Datasheet Download
MGDS2-00012.pdf
Availability of MGDS2-00012
QUANTITY
MGDS2-00012 Order Process
Ship out your order
Specifications of MGDS2-00012
Internal Part NumberEIS-MGDS2-00012
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMGDS2, Coev
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance56µH
Tolerance±20%
Current Rating500mA
Current - Saturation500mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)620 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.421" L x 0.323" W (10.70mm x 8.20mm)
Height - Seated (Max)0.146" (3.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MGDS2-00012
Related LinksMGDS2, MGDS2-00012 Datasheet, TE Connectivity Distributor
MGDS2-00012 Details Description
Related parts for MGDS2-00012
TRIMMER 1M OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE EMC/RFI 55A datasheet.pdf
DUST CAP 28 32 44 PLASTIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 3W DO216AA datasheet.pdf
RES 12 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CAP CER 30PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf