Omron Automation & Safety MGN2C-AC120
MGN2C-AC120 picture photo
Mfg. Part Number
MGN2C-AC120
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 30A 120V
Datasheet Download
MGN2C-AC120.pdf
Availability of MGN2C-AC120
QUANTITY
MGN2C-AC120 Order Process
Ship out your order
Specifications of MGN2C-AC120
Internal Part NumberEIS-MGN2C-AC120
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesMGN
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current79mA
Coil Voltage120VAC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)30A
Switching Voltage600VAC, 28VDC - Max
Turn On Voltage (Max)102 VAC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time30ms
Release Time30ms
FeaturesInsulation - Class F
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleScrew Terminal
Contact Material-
Coil Power9.5 VA
Coil Resistance295 Ohms
Operating Temperature-45°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MGN2C-AC120
Related LinksMGN2C, MGN2C-AC120 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MGN2C-AC120 Details Description
Related parts for MGN2C-AC120
OSC 5.0V PROG CMOS TRI ST 25PPM datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG WHITE 100' datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 200MA 5 OHM SMD datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 12POS 1MM R/A datasheet.pdf
508 TB SP CL PARALLEL/T datasheet.pdf
IC FLASH/LPDRAM 8GBIT 168-WFBGA datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY datasheet.pdf
M12 X 1.0 STRAIGHT SOCKET PIGT S datasheet.pdf
TV 4C 4#12 PIN RECP datasheet.pdf
LED DRIVER PS 125W datasheet.pdf