Sullins Connector Solutions HMC36DRTI-S13
HMC36DRTI-S13 picture photo
Mfg. Part Number
HMC36DRTI-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND
Datasheet Download
HMC36DRTI-S13.pdf
Availability of HMC36DRTI-S13
QUANTITY
HMC36DRTI-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of HMC36DRTI-S13
Internal Part NumberEIS-HMC36DRTI-S13
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row36
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HMC36DRTI-S13
Related LinksHMC36D, HMC36DRTI-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HMC36DRTI-S13 Details Description
Related parts for HMC36DRTI-S13
RES 100K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
LED 2HI 3MM RED/GRN BICLR PCMNT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN FERRULE SILVER PLATED datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SO datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 4.1A 28 MOHM SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 48.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf