Laird Technologies - Signal Integrity Products MGV06022R2M-10
MGV06022R2M-10 picture photo
Mfg. Part Number
MGV06022R2M-10
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 3.8A 46 MOHM SMD
Datasheet Download
MGV06022R2M-10.pdf
Availability of MGV06022R2M-10
QUANTITY
MGV06022R2M-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of MGV06022R2M-10
Internal Part NumberEIS-MGV06022R2M-10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMGV
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating3.8A
Current - Saturation11.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)46 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.287" L x 0.264" W (7.30mm x 6.70mm)
Height - Seated (Max)0.091" (2.30mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MGV06022R2M-10
MGV06022R2M-10 Details Description
Related parts for MGV06022R2M-10
BOX ALUM GRAY 2.75"L X 2.13"W datasheet.pdf
DIODE PIN SWITCH 100V SOT-23 datasheet.pdf
CONN RCPT 7 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 35.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
SU 10.16HP/04/270F3.5AG BK datasheet.pdf
PAC-S400-RV36 CBL ASSY datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:18 250MHZ 32TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 25V 2711 datasheet.pdf