Laird Technologies - Signal Integrity Products MGV06254R7M-10
MGV06254R7M-10 picture photo
Mfg. Part Number
MGV06254R7M-10
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 4.5A 63 MOHM SMD
Datasheet Download
MGV06254R7M-10.pdf
Availability of MGV06254R7M-10
QUANTITY
MGV06254R7M-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of MGV06254R7M-10
Internal Part NumberEIS-MGV06254R7M-10
Material - Core-
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating4.5A
Current - Saturation10A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)63 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.287" L x 0.264" W (7.30mm x 6.70mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MGV06254R7M-10
MGV06254R7M-10 Details Description
Related parts for MGV06254R7M-10
JUMPER-H2728TR/C2064L/X 10" datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN 10POS 2MM HEADER DUAL VERT datasheet.pdf
RES SMD 1.58KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG DIN 32POS VERT GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS INLINE PIN datasheet.pdf