Laird Technologies - Signal Integrity Products MGV12032R2M-10
MGV12032R2M-10 picture photo
Mfg. Part Number
MGV12032R2M-10
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 16A 8 MOHM SMD
Datasheet Download
MGV12032R2M-10.pdf
Availability of MGV12032R2M-10
QUANTITY
MGV12032R2M-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of MGV12032R2M-10
Internal Part NumberEIS-MGV12032R2M-10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMGV
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating16A
Current - Saturation29A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)8 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.531" L x 0.496" W (13.50mm x 12.60mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
Supplier Device Package0404 (1010 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MGV12032R2M-10
MGV12032R2M-10 Details Description
Related parts for MGV12032R2M-10
TRANS 2NPN 40V 0.6A SOT563 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 5MM datasheet.pdf
CTRLR POWER SSR 240V 25A AC OUT datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 6.3V 20% 1411 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 0.453 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf