Bourns Inc. MH2029-121Y
MH2029-121Y picture photo
Mfg. Part Number
MH2029-121Y
Manufacturer
Product Category
Ferrite Beads and Chips
Brief Description
BEAD FERRITE 120 OHM 2.0A 2012
Datasheet Download
MH2029-121Y.pdf
Availability of MH2029-121Y
QUANTITY
MH2029-121Y Order Process
Ship out your order
Specifications of MH2029-121Y
Internal Part NumberEIS-MH2029-121Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMH2029 Series Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Filters
FamilyFerrite Beads and Chips
SeriesMH
PackagingTape & Reel (TR)
Impedance @ Frequency120 Ohm @ 100MHz
Current Rating2A
DC Resistance (DCR)100 mOhm Max
Filter TypeDifferential Mode - Single
Package / Case0805 (2012 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Height (Max)0.043" (1.10mm)
Size / Dimension0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MH2029-121Y
Related LinksMH202, MH2029-121Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MH2029-121Y Details Description
Related parts for MH2029-121Y
CAP CER 47PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 65MSPS QUAD 64VQFN datasheet.pdf
GDT 250V 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES 50 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS SKT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 40VOUT 100W datasheet.pdf
RES SMD 80.6K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SGE-225-4-0930 01200M SFTY EDGE datasheet.pdf
CAP CER 470PF X5F datasheet.pdf