Cree Inc. MHBAWT-0000-000F0HD250G
MHBAWT-0000-000F0HD250G picture photo
Mfg. Part Number
MHBAWT-0000-000F0HD250G
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - White
Brief Description
LED XLAMP 5000K WHITE 18V SMD
Datasheet Download
MHBAWT-0000-000F0HD250G.pdf
Availability of MHBAWT-0000-000F0HD250G
QUANTITY
MHBAWT-0000-000F0HD250G Order Process
Ship out your order
Specifications of MHBAWT-0000-000F0HD250G
Internal Part NumberEIS-MHBAWT-0000-000F0HD250G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package1,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - White
SeriesXlamp® MHB-A
PackagingTape & Reel (TR)
ColorWhite, Cool
CCT (K)5000K 3-Step MacAdam Ellipse
Flux @ 85°C, Current - Test530 lm (510 lm ~ 550 lm)
Flux @ 25°C, Current - Test-
Current - Test240mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)18V
Lumens/Watt @ Current - Test123 lm/W
CRI (Color Rendering Index)80
Current - Max350mA
Viewing Angle115°
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, No Lead, Exposed Pad
Thermal Resistance of Package5.5°C/W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHBAWT-0000-000F0HD250G
Related LinksMHBAWT-0000, MHBAWT-0000-000F0HD250G Datasheet, Cree Inc. Distributor
MHBAWT-0000-000F0HD250G Details Description
Related parts for MHBAWT-0000-000F0HD250G
RES SMD 6.81M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HDR STR SR .100 DP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH DIP HALF PITCH 8POS SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 500MW DO220AA datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM TACH 48VDC datasheet.pdf