Stackpole Electronics Inc. RMCF0402FT9K31
RMCF0402FT9K31 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402FT9K31
Brief Description
RES SMD 9.31K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402FT9K31.pdf
Availability of RMCF0402FT9K31
QUANTITY
RMCF0402FT9K31 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402FT9K31
Internal Part NumberEIS-RMCF0402FT9K31
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.31k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0402FT9K31
Related LinksRMCF040, RMCF0402FT9K31 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0402FT9K31 Details Description
Related parts for RMCF0402FT9K31
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS 80 DEG GRAY/BLUE datasheet.pdf
IC MCU PSOC 16K FLASH 2K 32QFN datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
QUICKIE datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 30PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 16NF 5% 1400VDC RAD datasheet.pdf