Samtec, Inc. MHDMI-19-02-H-TH-L-TR
MHDMI-19-02-H-TH-L-TR picture photo
Mfg. Part Number
MHDMI-19-02-H-TH-L-TR
Manufacturer
Product Category
USB, DVI, HDMI Connectors
Brief Description
Connector Receptacle HDMI Mini 19 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal
Datasheet Download
MHDMI-19-02-H-TH-L-TR.pdf
Availability of MHDMI-19-02-H-TH-L-TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MHDMI-19-02-H-TH-L-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MHDMI-19-02-H-TH-L-TR
Internal Part NumberEIS-MHDMI-19-02-H-TH-L-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Connectors, Interconnects
FamilyUSB, DVI, HDMI Connectors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHDMI - Mini
Number of Contacts19
GenderReceptacle
Specifications-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle, Horizontal
FeaturesBoard Guide
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHDMI-19-02-H-TH-L-TR
Related LinksMHDMI-19-0, MHDMI-19-02-H-TH-L-TR Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
MHDMI-19-02-H-TH-L-TR Details Description
Related parts for MHDMI-19-02-H-TH-L-TR
THERMISTOR 3.3K OHM NTC 0603 SMD datasheet.pdf
TERM BLK TOP ENTRY 20POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 52POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT SMT 1MM 27POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.095" 3MM 2LD datasheet.pdf
RING KRIMPTITE (AA-126-14) datasheet.pdf
RES 115K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 26POS SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.3A 5SOT23 datasheet.pdf