Yageo MHP-25PTA52-750R
MHP-25PTA52-750R picture photo
Mfg. Part Number
MHP-25PTA52-750R
Brief Description
RES 750 OHM 1/4W .02% AXIAL
Datasheet Download
MHP-25PTA52-750R.pdf
Availability of MHP-25PTA52-750R
QUANTITY
MHP-25PTA52-750R Order Process
Ship out your order
Specifications of MHP-25PTA52-750R
Internal Part NumberEIS-MHP-25PTA52-750R
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.244" L (1.80mm x 6.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHP-25PTA52-750R
Related LinksMHP-25PT, MHP-25PTA52-750R Datasheet, Yageo Distributor
MHP-25PTA52-750R Details Description
Related parts for MHP-25PTA52-750R
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-24VOUT SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 97.6 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DCDC CONVERTER +/-9VOUT 1W datasheet.pdf
IC FPGA 68 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CABLE ASSY SFP+ 30AWG 1M datasheet.pdf
TRIMMER datasheet.pdf
XCEDE HD 2W 3PVH 4COL WK datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS BOX MNT PIN datasheet.pdf