Yageo MHP-50ATA52-1K
MHP-50ATA52-1K picture photo
Mfg. Part Number
MHP-50ATA52-1K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1K OHM 1/2W .05% AXIAL
Datasheet Download
MHP-50ATA52-1K.pdf
Availability of MHP-50ATA52-1K
QUANTITY
MHP-50ATA52-1K Order Process
Ship out your order
Specifications of MHP-50ATA52-1K
Internal Part NumberEIS-MHP-50ATA52-1K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMHP
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.083" Dia x 0.358" L (2.10mm x 9.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHP-50ATA52-1K
Related LinksMHP-50A, MHP-50ATA52-1K Datasheet, Yageo Distributor
MHP-50ATA52-1K Details Description
Related parts for MHP-50ATA52-1K
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC FIFO SS 8192X36 7-5NS 128TQFP datasheet.pdf
CONN SPLICE STUB BLUE 45.5MM datasheet.pdf
BOARD ADD-ON FOR DK-LM3S9B96 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FRAME PANEL MOUNT FMALE FOR 6MOD datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.27 OHM 5% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 34POS 0.50MM R/A datasheet.pdf