Yageo MHP-50ATA52-1K
MHP-50ATA52-1K picture photo
Mfg. Part Number
MHP-50ATA52-1K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1K OHM 1/2W .05% AXIAL
Datasheet Download
MHP-50ATA52-1K.pdf
Availability of MHP-50ATA52-1K
QUANTITY
MHP-50ATA52-1K Order Process
Ship out your order
Specifications of MHP-50ATA52-1K
Internal Part NumberEIS-MHP-50ATA52-1K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMHP
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.083" Dia x 0.358" L (2.10mm x 9.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHP-50ATA52-1K
Related LinksMHP-50A, MHP-50ATA52-1K Datasheet, Yageo Distributor
MHP-50ATA52-1K Details Description
Related parts for MHP-50ATA52-1K
IC DUAL MULTI-VIBRATOR 16SOIC datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.225V SOT23 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 15A 125V datasheet.pdf
CONN SKT BRD TO BRD .5MM 20POS datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR LIS33DE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 6K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
COMBO-D 36C4 PIN ST PCB datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf