Yageo MHP-50PTA52-12K
MHP-50PTA52-12K picture photo
Mfg. Part Number
MHP-50PTA52-12K
Brief Description
RES 12K OHM 1/2W .02% AXIAL
Datasheet Download
MHP-50PTA52-12K.pdf
Availability of MHP-50PTA52-12K
QUANTITY
MHP-50PTA52-12K Order Process
Ship out your order
Specifications of MHP-50PTA52-12K
Internal Part NumberEIS-MHP-50PTA52-12K
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)12k
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.083" Dia x 0.358" L (2.10mm x 9.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHP-50PTA52-12K
Related LinksMHP-50P, MHP-50PTA52-12K Datasheet, Yageo Distributor
MHP-50PTA52-12K Details Description
Related parts for MHP-50PTA52-12K
OSC XO 12.288MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES SMD 27.4 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
BACKPLANE 6 SLOT J1 4.74" datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG WHITE 2500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 15NS 100TQFP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf