Nichicon UPV1C121MGD
UPV1C121MGD picture photo
Mfg. Part Number
UPV1C121MGD
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPV1C121MGD.pdf
Availability of UPV1C121MGD
QUANTITY
UPV1C121MGD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPV1C121MGD
Internal Part NumberEIS-UPV1C121MGD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesPV
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current290mA
Impedance490 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPV1C121MGD
Related LinksUPV1C, UPV1C121MGD Datasheet, Nichicon Distributor
UPV1C121MGD Details Description
Related parts for UPV1C121MGD
ROUND SPACER #4 BRASS 1/8" datasheet.pdf
SWITCH TACT SPST-NO 0.125A 24V datasheet.pdf
CONN SPRING 38POS SNGL .335 SMD datasheet.pdf
IC REG LIN W/SPR VSR 20-TQFN datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 50V Z5U AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 100VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 47POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
RES 1K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.036UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf