Yageo MHP-50PTA52-1K2
MHP-50PTA52-1K2 picture photo
Mfg. Part Number
MHP-50PTA52-1K2
Brief Description
RES 1.2K OHM 1/2W .02% AXIAL
Datasheet Download
MHP-50PTA52-1K2.pdf
Availability of MHP-50PTA52-1K2
QUANTITY
MHP-50PTA52-1K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHP-50PTA52-1K2
Internal Part NumberEIS-MHP-50PTA52-1K2
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.083" Dia x 0.358" L (2.10mm x 9.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHP-50PTA52-1K2
Related LinksMHP-50P, MHP-50PTA52-1K2 Datasheet, Yageo Distributor
MHP-50PTA52-1K2 Details Description
Related parts for MHP-50PTA52-1K2
IC FLASH 8MBIT 75MHZ 8WSON datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.1A 8DIP datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 26.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 4KV 2CH TRANS 8SOIC datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 12POS datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A SHIELDED datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 2.3A 358 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 3.6UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf