TDK Corporation MHQ0402P15NHT000
MHQ0402P15NHT000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ0402P15NHT000
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15NH 150MA 2 OHM SMD
Datasheet Download
MHQ0402P15NHT000.pdf
Availability of MHQ0402P15NHT000
QUANTITY
MHQ0402P15NHT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ0402P15NHT000
Internal Part NumberEIS-MHQ0402P15NHT000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Frequency Inductor Family
Standard Package20,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMHQ-P
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance15nH
Tolerance±3%
Current Rating150mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2 Ohm Max
Q @ Freq10 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant2GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.017" L x 0.009" W (0.44mm x 0.24mm)
Height - Seated (Max)0.010" (0.26mm)
Supplier Device Package01005 (0402 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ0402P15NHT000
Related LinksMHQ0402P, MHQ0402P15NHT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ0402P15NHT000 Details Description
Related parts for MHQ0402P15NHT000
CONN SMB PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 1.8MH 340MA 4.2 OHM datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
720GFX-I KEYPAD WHT ILLUM 4 KEY datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
RES 2.49M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf