TDK Corporation MHQ0402P16NJT000
MHQ0402P16NJT000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ0402P16NJT000
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 16NH 150MA 2 OHM SMD
Datasheet Download
MHQ0402P16NJT000.pdf
Availability of MHQ0402P16NJT000
QUANTITY
MHQ0402P16NJT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ0402P16NJT000
Internal Part NumberEIS-MHQ0402P16NJT000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Frequency Inductor Family
Standard Package20,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMHQ-P
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance16nH
Tolerance±5%
Current Rating140mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.5 Ohm Max
Q @ Freq10 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant2GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.017" L x 0.009" W (0.44mm x 0.24mm)
Height - Seated (Max)0.010" (0.26mm)
Supplier Device Package01005 (0402 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ0402P16NJT000
Related LinksMHQ0402P, MHQ0402P16NJT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ0402P16NJT000 Details Description
Related parts for MHQ0402P16NJT000
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 200V 0402 datasheet.pdf
TRIMMER 4.7K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 330PF 1KV X5F RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 768 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf