TDK Corporation MHQ0402P1N7BT000
MHQ0402P1N7BT000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ0402P1N7BT000
Brief Description
FIXED IND 1.7NH 320MA 300 MOHM
Datasheet Download
MHQ0402P1N7BT000.pdf
Availability of MHQ0402P1N7BT000
QUANTITY
MHQ0402P1N7BT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ0402P1N7BT000
Internal Part NumberEIS-MHQ0402P1N7BT000
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance1.7nH
Tolerance±0.1nH
Current Rating320mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)300 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant8GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.017" L x 0.009" W (0.44mm x 0.24mm)
Height - Seated (Max)0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ0402P1N7BT000
Related LinksMHQ0402P, MHQ0402P1N7BT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ0402P1N7BT000 Details Description
Related parts for MHQ0402P1N7BT000
TERMINAL WRAPOST BR-360 .381" datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
EMI FILTER 500VAC 60A SCREW TERM datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 11MM datasheet.pdf
Connector Socket 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
GROMMET 1.500" RUBBER BLACK datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 10V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf