TDK Corporation MHQ0402P24NHT000
MHQ0402P24NHT000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ0402P24NHT000
Brief Description
FIXED IND 24NH 130MA 3 OHM SMD
Datasheet Download
MHQ0402P24NHT000.pdf
Availability of MHQ0402P24NHT000
QUANTITY
MHQ0402P24NHT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ0402P24NHT000
Internal Part NumberEIS-MHQ0402P24NHT000
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance24nH
Tolerance±3%
Current Rating130mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3 Ohm Max
Q @ Freq10 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant2GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.017" L x 0.009" W (0.44mm x 0.24mm)
Height - Seated (Max)0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ0402P24NHT000
Related LinksMHQ0402P, MHQ0402P24NHT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ0402P24NHT000 Details Description
Related parts for MHQ0402P24NHT000
SENSOR 15PSIS M20 4-20MA datasheet.pdf
8328-3 INSULATION PUNCH datasheet.pdf
INSERT STRIPS 5400LABELS WHITE datasheet.pdf
3P 8C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
FRAME ASSEMBLY SZ48B FOR 4MOD datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CAP MICA 4PF 0.5PF 300V SMD datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
MODULE DIODE 800V 60A ADD-A-PAK datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR SKY67159-396LF datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS PIN datasheet.pdf