TDK Corporation MHQ0402P2N1BT000
MHQ0402P2N1BT000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ0402P2N1BT000
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.1NH 250MA 400 MOHM
Datasheet Download
MHQ0402P2N1BT000.pdf
Availability of MHQ0402P2N1BT000
QUANTITY
MHQ0402P2N1BT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ0402P2N1BT000
Internal Part NumberEIS-MHQ0402P2N1BT000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Frequency Inductor Family
Standard Package20,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMHQ-P
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance2.1nH
Tolerance±0.1nH
Current Rating250mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)400 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.017" L x 0.009" W (0.44mm x 0.24mm)
Height - Seated (Max)0.010" (0.26mm)
Supplier Device Package01005 (0402 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ0402P2N1BT000
Related LinksMHQ0402P, MHQ0402P2N1BT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ0402P2N1BT000 Details Description
Related parts for MHQ0402P2N1BT000
IC FPGA 192 I/O 223CPGA datasheet.pdf
RES SMD 2.7M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 40-160VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CAP CER 30PF 100V 1% BP 0805 datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 14.7 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 26.1 OHM 1% 10W datasheet.pdf
HEAVYCON PROTECTIVE CVR TYPE B6 datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT PIN datasheet.pdf