TDK Corporation MHQ0402P2N3ST000
MHQ0402P2N3ST000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ0402P2N3ST000
Brief Description
FIXED IND 2.3NH 200MA 400 MOHM
Datasheet Download
MHQ0402P2N3ST000.pdf
Availability of MHQ0402P2N3ST000
QUANTITY
MHQ0402P2N3ST000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ0402P2N3ST000
Internal Part NumberEIS-MHQ0402P2N3ST000
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance2.3nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)400 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.017" L x 0.009" W (0.44mm x 0.24mm)
Height - Seated (Max)0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ0402P2N3ST000
Related LinksMHQ0402P, MHQ0402P2N3ST000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ0402P2N3ST000 Details Description
Related parts for MHQ0402P2N3ST000
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
SMD GRABBER TEST CLIP 10PC BROWN datasheet.pdf
RES 6K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC 3.3/2.5V DUAL MONITOR 8-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 20% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
POWER STRIP 48" 15A 8OUT 15'C datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.059" (1.50mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf