TDK Corporation MHQ0402P3N5CT000
MHQ0402P3N5CT000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ0402P3N5CT000
Brief Description
FIXED IND 3.5NH 200MA 500 MOHM
Datasheet Download
MHQ0402P3N5CT000.pdf
Availability of MHQ0402P3N5CT000
QUANTITY
MHQ0402P3N5CT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ0402P3N5CT000
Internal Part NumberEIS-MHQ0402P3N5CT000
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance3.5nH
Tolerance±0.2nH
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)500 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant5GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.017" L x 0.009" W (0.44mm x 0.24mm)
Height - Seated (Max)0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ0402P3N5CT000
Related LinksMHQ0402P, MHQ0402P3N5CT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ0402P3N5CT000 Details Description
Related parts for MHQ0402P3N5CT000
IC COMP DUAL VOLT LP 8SOIC datasheet.pdf
Connector Header 80 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
FUSE MOD 225A 700V BLADE datasheet.pdf
CONN PLUG 6 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 1.33M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.82K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
SBH 2-10 datasheet.pdf
BGA-54 STENCIL datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 100 OHM 20SOIC datasheet.pdf