TDK Corporation MHQ0402P4N2CT000
MHQ0402P4N2CT000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ0402P4N2CT000
Brief Description
FIXED IND 4.2NH 200MA 500 MOHM
Datasheet Download
MHQ0402P4N2CT000.pdf
Availability of MHQ0402P4N2CT000
QUANTITY
MHQ0402P4N2CT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ0402P4N2CT000
Internal Part NumberEIS-MHQ0402P4N2CT000
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance4.2nH
Tolerance±0.2nH
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)500 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant5GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.017" L x 0.009" W (0.44mm x 0.24mm)
Height - Seated (Max)0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ0402P4N2CT000
Related LinksMHQ0402P, MHQ0402P4N2CT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ0402P4N2CT000 Details Description
Related parts for MHQ0402P4N2CT000
WASHER SHOULDER #4 NYLON datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 47A I2PAK datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
BEZEL OPEN PLASTIC RED 2/PACK datasheet.pdf
RES 10K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
LED T1-3/4 RED 635NM RA PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf