TDK Corporation MHQ0402P4N7JT000
MHQ0402P4N7JT000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ0402P4N7JT000
Brief Description
FIXED IND 4.7NH 200MA 700 MOHM
Datasheet Download
MHQ0402P4N7JT000.pdf
Availability of MHQ0402P4N7JT000
QUANTITY
MHQ0402P4N7JT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ0402P4N7JT000
Internal Part NumberEIS-MHQ0402P4N7JT000
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance4.7nH
Tolerance±5%
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)700 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant5GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.017" L x 0.009" W (0.44mm x 0.24mm)
Height - Seated (Max)0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ0402P4N7JT000
Related LinksMHQ0402P, MHQ0402P4N7JT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ0402P4N7JT000 Details Description
Related parts for MHQ0402P4N7JT000
CONV DC/DC NIPOL 10A 2.5V VERT datasheet.pdf
IC REG BOOST 2.2V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
IC FIXED-POINT DSP 532-FCBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 177VC AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 175VWM 344VC 1.5KE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 160A TO220AB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
SWITCH LIMT SPDT 5A ADJ ROL LEVR datasheet.pdf
HEAT SHRINK MARKERS 4.8MM datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf