TDK Corporation MHQ0402P4N8JT000
MHQ0402P4N8JT000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ0402P4N8JT000
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.8NH 200MA 700 MOHM
Datasheet Download
MHQ0402P4N8JT000.pdf
Availability of MHQ0402P4N8JT000
QUANTITY
MHQ0402P4N8JT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ0402P4N8JT000
Internal Part NumberEIS-MHQ0402P4N8JT000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Frequency Inductor Family
Standard Package20,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMHQ-P
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance4.8nH
Tolerance±5%
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)700 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant5GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.017" L x 0.009" W (0.44mm x 0.24mm)
Height - Seated (Max)0.010" (0.26mm)
Supplier Device Package01005 (0402 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ0402P4N8JT000
Related LinksMHQ0402P, MHQ0402P4N8JT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ0402P4N8JT000 Details Description
Related parts for MHQ0402P4N8JT000
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 450MA 200 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RES SMD 84.5KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 56PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CONN HEADER R/A TIN 25POS datasheet.pdf