Vicor Corporation V375A48M600BF
V375A48M600BF picture photo
Mfg. Part Number
V375A48M600BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 600W
Datasheet Download
V375A48M600BF.pdf
Availability of V375A48M600BF
QUANTITY
V375A48M600BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A48M600BF
Internal Part NumberEIS-V375A48M600BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A48M600BF
Related LinksV375A4, V375A48M600BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A48M600BF Details Description
Related parts for V375A48M600BF
CAP FILM 10000PF 20% 250VAC RAD datasheet.pdf
FIXED IND 1.8MH 300MA 4 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
PB ELASTIC RETAINER datasheet.pdf
IC REG BUFFER 14BIT 48-TSSOP datasheet.pdf
IC MPU OMAP-L1X 300MHZ 256BGA datasheet.pdf
RES 10K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10 OHM 2.5W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 30PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf