TDK Corporation MHQ0402P8N2JT000
MHQ0402P8N2JT000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ0402P8N2JT000
Brief Description
FIXED IND 8.2NH 180MA 1.2 OHM
Datasheet Download
MHQ0402P8N2JT000.pdf
Availability of MHQ0402P8N2JT000
QUANTITY
MHQ0402P8N2JT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ0402P8N2JT000
Internal Part NumberEIS-MHQ0402P8N2JT000
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance8.2nH
Tolerance±5%
Current Rating180mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.2 Ohm Max
Q @ Freq10 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant3GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.017" L x 0.009" W (0.44mm x 0.24mm)
Height - Seated (Max)0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ0402P8N2JT000
Related LinksMHQ0402P, MHQ0402P8N2JT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ0402P8N2JT000 Details Description
Related parts for MHQ0402P8N2JT000
LED 5MM VERT LOW CUR GREEN PCMNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
VARISTOR 29.5V 250A DISC 7MM datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 150A AC/DC datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOT 1X5.5MM 8.78" datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 30NH 300MA 800 MOHM datasheet.pdf