TDK Corporation MHQ0402P9N1HT000
MHQ0402P9N1HT000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ0402P9N1HT000
Brief Description
FIXED IND 9.1NH 180MA 1.5 OHM
Datasheet Download
MHQ0402P9N1HT000.pdf
Availability of MHQ0402P9N1HT000
QUANTITY
MHQ0402P9N1HT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ0402P9N1HT000
Internal Part NumberEIS-MHQ0402P9N1HT000
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance9.1nH
Tolerance±3%
Current Rating180mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.5 Ohm Max
Q @ Freq10 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant3GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.017" L x 0.009" W (0.44mm x 0.24mm)
Height - Seated (Max)0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ0402P9N1HT000
Related LinksMHQ0402P, MHQ0402P9N1HT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ0402P9N1HT000 Details Description
Related parts for MHQ0402P9N1HT000
CONN HEADER 2POS VERT .200 TIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 400MHZ 620BGA datasheet.pdf
MOD THYRISTOR DUAL 1200V Y4-M6 datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 15.625MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
LED GRN DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 1.18 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS SKT datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 3/8" datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A DL SYNC QFN datasheet.pdf