TDK Corporation MHQ0603P2N3BT000
MHQ0603P2N3BT000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ0603P2N3BT000
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.3NH 700MA 150 MOHM
Datasheet Download
MHQ0603P2N3BT000.pdf
Availability of MHQ0603P2N3BT000
QUANTITY
MHQ0603P2N3BT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ0603P2N3BT000
Internal Part NumberEIS-MHQ0603P2N3BT000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Frequency Inductor Family
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMHQ-P
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance2.3nH
Tolerance±0.1nH
Current Rating700mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)150 mOhm Max
Q @ Freq16 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant10GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.026" L x 0.014" W (0.65mm x 0.35mm)
Height - Seated (Max)0.016" (0.40mm)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ0603P2N3BT000
Related LinksMHQ0603P, MHQ0603P2N3BT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ0603P2N3BT000 Details Description
Related parts for MHQ0603P2N3BT000
FIXED IND 220UH 2.2A 380 MOHM datasheet.pdf
IC DRIVER VIDEO FLTR 6CH 14TSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 75A TO-247 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC CLOCK CHIP PROGR AMDK7 48SSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMB datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 51 TYPED 49POS datasheet.pdf
DIN-POWER FIXING BRACKET B RIGHT datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 50V THRU HOLE datasheet.pdf
FUSE GLASS 6.25A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf