TDK Corporation MHQ0603P3N5BT000
MHQ0603P3N5BT000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ0603P3N5BT000
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.5NH 500MA 250 MOHM
Datasheet Download
MHQ0603P3N5BT000.pdf
Availability of MHQ0603P3N5BT000
QUANTITY
MHQ0603P3N5BT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ0603P3N5BT000
Internal Part NumberEIS-MHQ0603P3N5BT000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Frequency Inductor Family
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMHQ-P
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance3.5nH
Tolerance±0.1nH
Current Rating500mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)250 mOhm Max
Q @ Freq16 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant6.5GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.026" L x 0.014" W (0.65mm x 0.35mm)
Height - Seated (Max)0.016" (0.40mm)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ0603P3N5BT000
Related LinksMHQ0603P, MHQ0603P3N5BT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ0603P3N5BT000 Details Description
Related parts for MHQ0603P3N5BT000
IC PROM SER 5000 I-TEMP 8-DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 24V datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 27MHZ SC70-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 300W datasheet.pdf