TDK Corporation MHQ0603P4N2ST000
MHQ0603P4N2ST000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ0603P4N2ST000
Brief Description
FIXED IND 4.2NH 400MA 350 MOHM
Datasheet Download
MHQ0603P4N2ST000.pdf
Availability of MHQ0603P4N2ST000
QUANTITY
MHQ0603P4N2ST000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ0603P4N2ST000
Internal Part NumberEIS-MHQ0603P4N2ST000
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance4.2nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating400mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)350 mOhm Max
Q @ Freq16 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.026" L x 0.014" W (0.65mm x 0.35mm)
Height - Seated (Max)0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ0603P4N2ST000
Related LinksMHQ0603P, MHQ0603P4N2ST000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ0603P4N2ST000 Details Description
Related parts for MHQ0603P4N2ST000
IC SRAM 128KBIT 35NS 68PGA datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 196MAPBGA datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A 32POS .100 15AU datasheet.pdf
TRANS 2NPN 50V 0.1A SMINI6 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC 400W 230V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
381 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
FERRITE CHIP BEAD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf