TDK Corporation MHQ1005P0N9CT000
MHQ1005P0N9CT000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ1005P0N9CT000
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 0.9NH 1.2A 30 MOHM SMD
Datasheet Download
MHQ1005P0N9CT000.pdf
Availability of MHQ1005P0N9CT000
QUANTITY
MHQ1005P0N9CT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ1005P0N9CT000
Internal Part NumberEIS-MHQ1005P0N9CT000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Frequency Inductor Family
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMHQ-P
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance0.9nH
Tolerance±0.2nH
Current Rating1.2A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)30 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant15GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1006 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Supplier Device Package1006 (0402)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ1005P0N9CT000
Related LinksMHQ1005P, MHQ1005P0N9CT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ1005P0N9CT000 Details Description
Related parts for MHQ1005P0N9CT000
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 0.82UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC UART PCI BUS OCTAL 144LQFP datasheet.pdf
IC CONV TRUE RMS-DC LP 20LFCSP datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT 28POS datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .030M 29POS datasheet.pdf
BIT D'VERSIBIT .500X.187X36.00" datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6-CLCC datasheet.pdf